Vi är något av en pionjär vad gäller bostadsuthyrning på nätet och sedan många år är företagets uthyrning och tjänsteutbud i princip 100 % digitalt. 2015 fick webbplatsen ett välkommet lyft.
AF Bostäder jobbar sedan mer än 15 år tillbaka strategiskt med företagets it-tjänster och webbplatsen är företagets viktigaste marknadsförings- och kommunikationskanal.
– Studenter ligger alltid långt fram i sina krav på teknik, säger Monika Frank, projektledare på AF Bostäder. Därför har vi en it-strategi som säkrar både Sveriges bästa bredband i bostäderna och att alla våra administrativa tjänster är tillgängliga på nätet. All bostadsuthyrning och kontraktsskrivning är digital och vi ökar hela tiden vårt serviceutbud på nätet.
Det är välkänt att AF Bostäders kunder vill göra sina ärenden online – snabbt och enkelt. De vill inte ringa, de vill inte hälsa på, de vill surfa och de vill göra det på tider som passar deras dygnsrytm. Innan den nya webbplatsen togs fram gjordes kompletterande undersökningar.
– Genom våra analysverktyg vet vi att smarta telefoner och surfplattor har förändrat beteendet hos våra kunder, säger Monika Frank. Förr surfade kunderna hemma vid sina datorer. Nu gör de sina ärenden på nätet så fort de har tid, i busskön, i affären eller när de väntar på en föreläsning. Idag surfar majoriteten av våra återkommande besökare från en mobil enhet, och antalet ökar. Genom företaget som byggde webbplatsen har AF Bostäder gjort en enkät där hyresgäster fick svara på frågor om hur de använder webbplatsen. Det har också gjorts djupintervjuer med befintliga och blivande kunder. Kunderna har även fått enkla uppdrag att utföra på den gamla webbplatsen i syfte att studera hur de resonerar för att hitta rätt.
– Studenterna vill komma snabbt fram till service och till de funktioner de använder ofta, i första hand tvättstugebokning och felanmälan, säger Monika Frank. Det ska vara lätt att hitta och det måste gå fort – kunderna ställer höga krav på navigeringen.
– På den nya webbplatsen följer vi kundernas beteende och prioriterar innehållet efter deras behov. Vi har också studerat hur företag i mer serviceorienterade branscher bygger sina webbplatser, och där har vi hämtat mycket inspiration. Ett exempel är att studenterna kan chatta med vårt servicecenter direkt på sajten. AF Bostäder har valt bort att använda appar för sina tjänster, och istället byggt hela webbplatsen så att den passar mobila enheter. Företaget vill att kunderna ska hitta allt de behöver på en och samma plats.
– Nu har vi lanserat den webbplats som studenterna har efterfrågat, säger Monika Frank. Vi har också baserat den på vår nya grafiska profil och kommunikation, så att vi slår an samma ton överallt där studenterna möter oss. Dessutom har vi skapat en plattform för att engagera både servicepersonal och studenter mer i den fortsatta utvecklingen av webbplatsen. Nu eftersträvar vi kontinuerlig förbättring. – Den nya webbplatsen har publicerats på en ny domän med vårt fullständiga företagsnamn – afbostader.se, säger Monika Frank. Samtidigt har vi ändrat alla våra e-postadresser till namn@afbostader.se. Den tidigare adressen afb.se kommer fortfarande att peka kunderna rätt, men vi väljer att inte kommunicera den eftersom vi ibland blir förväxlade med organisationer som har liknande förkortningar. Framöver kommunicerar vi enbart vårt fullständiga namn.
Senast uppdaterad 15 maj, 2017